Wady wymowy powodują szereg problemów w komunikacji, co ma negatywne znaczenie dla funkcjonowania dziecka w społeczeństwie. Terapia logopedyczna ma więc niwelować wszelkie nieprawidłowości językowe, a tym samym pomóc dziecku w integracji z rówieśnikami. W większości sytuacji same ćwiczenia z logopedą to za mało, aby pobudzić u dziecka prawidłowy rozwój mowy. Konieczne jest regularne kontynuowanie ćwiczeń logopedycznych również w domu. Wówczas następuje utrwalanie i rozwój umiejętności, które dziecko nabyło podczas pracy z logopedą. Dziecko uczy się mowy przede wszystkim w naturalnych sytuacjach, podczas wykonywania codziennych czynności, obserwacji otoczenia i nawiązywania kontaktu z innymi osobami. Podstawą sukcesu jest zatem postawa rodzica wobec terapii dziecka, rozumienie jej celu, kontakt z terapeutą, a także kontynuacja ćwiczeń w domu.
Co dziecko powinno potrafić powiedzieć w danym okresie swojego życia:

Kiedy należy zastanowić się nad pójściem do logopedy oraz rozpocząć właściwą terapię?

Czy Twoje dziecko oddycha poprawnie? Sprawdź

W jaki sposób stymulować mowę dziecka aby zostało
wielkim mówcą :)?

Problemy z wędzidełkiem podjęzykowym:

Wpływ urządzeń elektrycznych, multimedialnych oraz interaktywnych

Logopedia to
Wskazówki do ćwiczeń wykonywanych w domu:
- Kluczowym jest dbanie o atmosferę, w jakiej odbywają się ćwiczenia.
- Nigdy nie należy dobierać ćwiczeń samodzielnie. Ćwiczenia powinny zawsze wychodzić z zalecenia logopedy.
- Ćwiczenia powinny być dobrą zabawą. Należy je wpleść w zwykłe czynności dnia codziennego. Okazji do logopedycznej zabawy jest wiele. Ćwiczyć można podczas kąpieli, w trakcie posiłku, na spacerze, podczas wizyty w sklepie, śpiewania piosenki itd.
- Należy zadbać o ich regularność.
- Nigdy nie należny dziecka zmuszać i poprawiać aby go nie zniechęcić. Dzieci uczą się poprzez naśladownictwo tego, co słyszą i widzą, więc w zupełności wystarczy, kiedy podczas powtarzania rodzice będą mówili poprawnie. Oznacza to, że nie potrzeba dodatkowych komunikatów typu: „tak się nie mówi”, „powiedziałeś źle”, „nie mów safa, tylko szafa” itp. To normalne, że przez jakiś czas dziecku nie będzie się udawać mówić dobrze i często już sam ten fakt jest dla malucha frustrujący. Nie warto więc pogłębiać tej frustracji nic nie wnoszącymi uwagami.
- Powinno się zadbać o stałą porę wykonywania ćwiczeń. Dziecko łatwiej zaakceptuje konieczność wykonywania ćwiczeń logopedycznych, jeśli staną się one częścią codziennego rytuału.
- Nie należy stosować zwrotu „ćwiczenia logopedyczne”. Lepiej mówić „zabawa”, albo po prostu nazwać czynność, która będzie wykonywana, np. „będziemy gimnastykować buzię i język”. Wtedy ćwiczenia będą się lepiej kojarzyły.
- Podczas ćwiczeń powinno się angażować wiele zmysłów. Im więcej zmysłów dziecka zaangażujemy w rozwój i kształtowanie prawidłowej mowy i komunikacji, tym skuteczniejsze będą nasze zabiegi i działania w tej sferze.
- Wykorzystywana ma być każda naturalna sytuacja, aby „przemycić” kilka słówek do utrwalenia lub ćwiczeń.
- Każdy powinien być cierpliwy i konsekwentny. Konsekwencja w realizowaniu ćwiczeń logopedycznych w domu jest gwarancją sukcesu.
- Chwal dziecko nawet za najmniejsze postępy – nic tak nie zmotywuje do dalszej pracy jak pochwały ze strony bliskich i ważnych dla niego osób.
- Powinno się również stosować nagrody. Dziecko musi wiedzieć, że robi postępy. Jeśli ćwiczyło należy nagrodzić jego ciężką pracę.
Wyzwanie logopedyczne:
Ćwiczenia buzi i języka/artykulacyjne:
- wykorzystujemy produkty spożywcze
- wykorzystujemy dźwięki zwierząt- dla najmłodszych
Ćwiczenia oddechowe:
- ćwiczenia ze świeczką
- ćwiczenia dla małych i dużych
Głoska [k]:
Wprowadzenie prawidłowego brzmienia
- Ćwiczenia przygotowujące do prawidłowej artykulacji (źródło:okiem logopedy):
- Picie gęstych płynów przez długą, cienką słomkę.
- Naśladowanie ssania cukierka przy opuszczonej żuchwie.
- Zabawa w ziewanie przy szeroko otwartych ustach.
- Chuchanie na zmarznięte dłonie, lusterko itp.
- Przysysanie drobnych papierków do rurki i przenoszenie ich na planszę.
- Gulgotanie przy płukaniu ust.
- Koci grzbiet – opieranie czubka języka o dolne zęby i unoszenie go do góry.
- Góra-dół – przyklejamy masę języka do podniebienia przy szeroko otwartych ustach i energicznie opuszczamy przód języka w dół.
- Ćwiczenia wzmacniające tył języka przez wymawianie głoski [χ]: śmiech dziadka: he he, śmiech brata ho ho, śmiech siostry hi hi, śmiech mamy ha ha
- Dziecko przytrzymuje chrupkę za dolnymi jedynkami i próbuje wypowiedzieć [k].
Utrwalanie głoski
- Wyrażenia dźwiękonaśladowcze z ćwiczoną głoską
Źródło: Kapki i wafki B. Dawczak, I. Spychała
Aby urozmaicić proces rozwoju mowy dziecka polecam gry edukacyjne: